harry potter
Harry Potter i magia czytania

Harry Potter i magia czytania

Stworzenie unikalnego świata fantastycznego, w którego istnienie będziemy w stanie uwierzyć, nie jest łatwe. Bez wątpienia jednak J.K. Rowling się to udało. “Harry Potter” to wspaniała, 7-tomowa seria, która podbiła serca młodych czytelników na całym świecie. Od wydania I tomu, czyli “Kamienia filozoficznego”, minęło już ponad 20 lat. Nic nie wskazuje jednak na to, by seria ta miała przestać cieszyć się popularnością. To jedna z tych książek dla dzieci i młodzieży, która wzbudza miłość do czytania i chęć sięgania po inne, książkowe pozycje.

“Harry Potter” zachęca do czytania

W momencie pojawienia się na rynku tej serii, w naszych domach pojawiały się pierwsze komputery, popularność zyskiwały gry video. Coraz częściej mówiło się, że dzieci nie chcą czytać, że robią to tylko dlatego, bo muszą. “Harry Potter” (dostępny np. w Taniej Książce) sprawił, że ta tendencja zaczęła się zmieniać. Wiele osób przyznaje dziś, że to właśnie od “Harry’ego Pottera” rozpoczęła się ich przygoda z czytaniem. Poznając ten świat, mieli ochotę zagłębić się w kolejny, który pochłonąłby ich bez reszty. Ogromny sukces, jaki odniosła ta książka sprawił, że zaczęły powstawać kolejne opowieści inspirowane tym wyjątkowym światem, w którym pojawiał się wątek nauki w szkole magii czy walki dobra ze złem.

“Harry Potter” to coś więcej niż czary

Wielu rodziców, których młodość przypadała na czasy przed “Harrym Potterem”, obawia się, że jest to bezwartościowa seria, która wzbudzi w ich dzieciach chęć życia w świecie, który nie istnieje. Te obawy jednak nie są uzasadnione. Każdy znawca tego świata wie, że to książka nie tylko o wymachiwaniu różdżką i rzucaniu zaklęć, to opowieść o niezwykłej sile przyjaźni i wspieraniu się w trudnych momentach. Główni bohaterowie uczą się odróżniać dobro od zła i każdego dnia decydują się podążać właściwą ścieżką. Dziecko, które poznaje losy Harry’ego, chce postępować tak, jak on. Możemy więc mieć nadzieję, że również nasze dzieci nauczą się dzięki tej książce czegoś wartościowego i chętniej będą sięgać po literaturę w przyszłości.