harry potter
Jedna z najlepszych serii dla dzieci i dorosłych

Jedna z najlepszych serii dla dzieci i dorosłych

Postaci Harrego Pottera dzisiaj nie trzeba nikomu przedstawiać. To bohater, który na stałe wpisał się we współczesną popkulturę, a jego literackie oraz filmowe przygody znają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Od premiery najlepszego i najbardziej popularnego dzieła J.K. Rowling minęło już prawie 30 lat, a jednak magia świata czarodziejów, magii i tajemniczych stworzeń nadal urzeka kolejnych czytelników. Co takiego w sobie harry potter jako seria posiada, że sięgają po niego nie tylko młodsi miłośnicy fantastyki, ale i ci starsi?

Czy sentyment jest wszystkim?

Wielu czytelników odpowiada, że książki brytyjskiej autorki darzą ogromnym sentymentem i to przede wszystkim dzięki niemu sięgają po jedną z najbardziej wyrazistych lektur dzieciństwa. Jednak sentyment w tym przypadku to nie wszystko. Seria J.K. Rowling ma w sobie magię – i tę fikcyjną, ulokowaną w fabule opowieści, i tę literacką, która z niewyjaśnionych na pierwszy rzut oka przyczyn nie pozwala od historii się łatwo oderwać.

Opowieść, która zostaje z nami na długo

Harry Potter prezentuje doskonały miks. To jednocześnie prosta, ale niezwykle angażująca historia, bo opowiadająca o zwyczajnym chłopaku. Ten, choć to jeden z najpotężniejszych czarodziejów, jest przy tym normalnym nastolatkiem: pełnym lęków, niepewności, niskiej wartości i niewiary w siebie. To samo tyczy się pozostałych bohaterów. Łatwo się z nimi utożsamić, przez co polubienie ich przychodzi szybko. A za tym z kolei idzie przywiązanie, nie tylko do przedstawionych postaci, lekkiej narracji, ale przede wszystkim magicznego i tętniącego życiem świata.

Czym wyróżnia się cykl o Harrym Potterze na tle podobnych historii:

– oryginalny i pełen życia świat przedstawiony,

– zróżnicowani, złożeni bohaterowie,

– brak podziału na jednoznacznie złych i dobrych,

– niepowtarzalny klimat oraz wiara autorki w przyjaźń i dobro,

– trzymająca w napięciu historia, która jednak pozwala nam zwolnić,

– seria, którą czytać mogą zarówno dzieci, jak i dorośli,

– prosty, ale celny i zabawny język autorki.