harry potter
Recenzja książek z serii o Harrym Potterze

Recenzja książek z serii o Harrym Potterze

Książki z serii o “Harrym Potterze” J.K. Rowling to najpopularniejsze książki fantastyczne na świecie. Wraz z “Władcą pierścieni”, “Harry Potter” kwalifikuję się do najważniejszych książek z gatunku fantastyki, i nadal znajduję się na liście bestsellerów, w wielu krajach na świecie. 

O autorce

J.K. Rowling posiada licencja z dziedziny filologii francuskiej i klasycznej, które zdobyła na Uniwersytecie Exeter. Po skończonych studiach pracowała w Londynie, dla Amnesty International, a po ślubie, wyjechała do Manchesteru, gdzie nauczała angielskiego. Po rozwodzie wróciła do Anglii i zaczęła swoją karierę pisarską. Oprócz Harrego Pottera napisała jeszcze “Trafny wybór”, “Ikabog”, czy “Życie jest sztuką”. 

Harry Potter- J.K. Rowling

Harry może na pierwszy rzut oka nie wydawać się niezwykły. Był sierotą, wychowywany przez wujka, ciotkę i kuzyna, którzy niechętnie go zaakceptowali. Mieszka w szafce pod schodami i często ma nadzieję, że coś się zmieni w jego życiu, więc nie musi się martwić o Dursleyów. Nie spodziewał się jednak, że jest prawdziwym czarodziejem. Kiedy chłopiec usłyszał wiadomość na swoje jedenaste urodziny, pomyślał, że to dla niego świetna okazja. Na początku roku szkolnego młody czarodziej poszedł do Hogwartu. Podróżując pociągiem, poznał nowych przyjaciół: Rona i Hermionę. Dowiedział się także o istnieniu Voldemorta – złego czarodzieja odpowiedzialnego za śmierć jego rodziców. Mówi się, że czarodziej nie żyje, ale czy to prawda? Harry jest jedyną osobą na świecie, która przeżyła zaklęcie śmierci rzucone przez potężnego maga, a jedyną pamiątką ich spotkania jest blizna w kształcie błyskawicy na jego czole. Już w pierwszej części przygód, Harry musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu, a także z Voldemortem i Śmierciożercami. Jednak wraz ze swoimi przyjaciółmi, będzie w stanie pokonać każdą przeszkodę, i na koniec zmierzyć się ostatecznie z Voldemortem, aby zniszczyć go na zawsze.